Dýňové hody přicházejí. Víte, jak si v kuchyni poradit s exotičtějšími druhy?
Dýně neodmyslitelně patří k podzimu. Tykev oranžové barvy je symbolem končícího léta a nastupujícího podzimu. Mnoho z nás dýně na své zahradě pěstuje. Většinou jde o klasickou dýni, kterou má zejména anglosaský svět pevně spjatou s Halloweenem. Dýně ani zdaleka není jen dekorací, kterou jednou ročně vydlabeme a umístíme za okno. Jde o zeleninu s mnoha pozitivními účinky na lidské zdraví.
Dýně obsahuje vitaminy A, B1, B2 a E. Dále je zdrojem hořčíku, draslíku, vápníku nebo železa. Pomáhá například při problémech s ledvinami a obsahuje i řadu bílkovin. V neposlední řadě dýně také působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám. Dýňová semínka jsou poté mimořádně bohatým zdrojem zinku. Díky tomu vyživují vlasy a nehty.
Na zahradách i v obchodech se ale stále častěji začínají objevovat další druhy dýní. Pojďme si v nich tedy udělat pořádek.
Dýně Hokkaido
Tato dýně už si cestu do českých kuchyní našla. Oproti klasické dýni je menší, má však lepší a výraznější chuť. Jde o jediný druh dýně, který před tepelnou úpravou není nutné loupat. Její slupka totiž varem krásně změkne. Stačí ji tedy pouze nakrájet a odstranit semínka. Perfektně se hodí pro přípravu polévek. Tato dýně původem z Japonska je také výbornou alternativní přílohou a neztratí se ani v dezertech. Jde o velmi nenáročnou plodinu, kterou si snadno můžeme vypěstovat na zahradě.
Máslová dýně
Charakter této dýně prozrazuje už její název. Ten totiž získala po své jemné chuti s máslovým nádechem. Oproti ostatním dýním se liší tvarem. Je totiž podlouhlá a připomíná hrušku. To má výhodu v podobě většího obsahu dužiny. Díky své konzistenci a máslové chuti je vynikající zejména pro přípravu dýňového pyré. Hodí se však také i do sladkých jídel. Její pěstování je v našich končinách poměrně náročné. Proto je snadnější obstarat si ji v obchodě.
Muškátová dýně
Podobně jako dýni máslovou si v našich zeměpisných šířkách nejspíše nevypěstujete ani muškátovou dýni. Pochází totiž z Mexika a na naše podnebí si zatím nezvykla. Tato dýně je poměrně velká, může totiž vážit až 6 kilogramů. Hodí se pro všechny typy kuchyňských úprav a má sytě oranžovou dužinu.
Dýně žaludová
Zatím na ni u nás moc nenatrefíte. Kdo ji však vyzkoušel, oceňuje především chuť připomínající oříšky. Svým tvarem tato dýně skutečně připomíná žalud. Je spíše menšího vzrůstu a dá se konzumovat i za syrova.
Dýně špagetová
Ani název této dýně není daleko od pravdy. Neroste sice do tvaru špaget, ale můžeme si je z ní velmi jednoduše vyrobit. Její vláknitou dužinu je totiž po opečení skutečně možné proměnit do tvaru podobného špagetám. Ty poté můžeme použít jako přílohu nebo místo nudlí do polévek.
Špagetová dýně s toskánskou omáčkou
Ingredience:
1 špagetová dýně
1 lžíce olivového oleje
4 plátky slaniny
2 stroužky česneku
6–8 cherry rajčat
200 g čerstvého špenátu
Půlka kelímku smetany
Parmezán
Bazalka
Sůl
Černý pepř (ideálně čerstvě mletý)
- Předehřejte troubu na 200 stupňů.
- Rozpulte dýni a odstraňte semínka. Dýni potřete olivovým olejem a posypte solí a pepřem. Vložte dýni do trouby a nechte ji péct 40–45 minut. Po upečení ji nechte vychladnout a pomocí vidličky vydlabejte z dýně proužky ve tvaru špaget.
- Mezitím opečte nakrájenou slaninu na pánvi do křupava. Slaninu vyjměte z pánve a odložte ji bokem.
Na části tuku ze slaniny opečte česnek, rajčata a špenát. Dochuťte solí a pepřem. Před koncem přidejte smetanu a podle chuti zasypte parmezánem. Nakonec špagetovou dýni s omáčkou posypte opečenou slaninou.
Tipy na podobné články
Připravte si doma osvěžující limonádu
Vyzrajte na horké letní dny s lahodnou limonádou. Nejen, že vás dokonale osvěží, ale čerstvé ovoce vám dodá potřebné vitamíny. Uděláte tak něco i pro vaše zdraví. Inspirujte se ověřenými tipy, ...
Zobrazit receptLetní ovocný dezert
Ingredience: 400 g krájených jablek 50 g cukru 250 ml vody (do jablek) 250 ml vody (do pudinku) 2 vanilkové pudinky 1 vanilkový cukr piškoty džus nebo jiná šťáva z ovoce dortové ...
Zobrazit receptDoporučené video recepty
Potěšte vaše blízké originálními pochoutkami. Připravte jim delikátní taštičky, buchtu či křupavé jablečný bochánky.
Chcete upéct něco originálnějšího, než je bábovka? Podívejte na 8 čokoládových a skořicových tipů, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.
Ohromte návštěvu vašimi kulinářskými dovednostmi. Připravte jim jeden z pěti zdravých a zároveň vynikajících cuketových receptů, které vypadají jako od šéfkuchaře.