Rybí maso

Vyberte si skvělý recept z rybího masa a obohaťte tak váš jídelníček

Losos na másle

Ingredience: 800 g filetů z lososa šťávu z 1/2 citronu 1/2 červené papriky 1/2 žluté papriky 2 mrkve 1/2 cukety pažitka mletý bílý pepř sůl 3 lžíce rostlinného tuku nebo másla 12 ...

Zobrazit recept

Bezmasá jídla

Vychutnejte si bezmasé recepty v letních i zimních dnech

Květákové placičky s houbami

Ingredience: 400 g čerstvých hříbků 250 g květáku 60 g cibule 2 žemle 150 g mléka 2 vejce 50 g krupice pažitka pepř sůl 150 g strouhanky 40 g oleje ...

Zobrazit recept

Moučníky

Vynikajícím dezertem jistě potěšíte návštěvu i vaše blízké

Srdíčkové muffiny

Ingredience: 125 g změklého másla 125 g pískového cukru 3 vejce 1 vanilkový cukr 100 g polohrubé mouky 1/2 lžičky prášku do pečiva ...

Zobrazit recept

Jak udržovat trávník bez chemických hnojiv, aby byl jako na golfovém hřišti

Přirozený výsledek práce s trávníkem bez hnojiv
Přirozený výsledek práce s trávníkem bez hnojiv

Peníze, nákupy, peníze, nákupy a bez výsledku. Ano, tohle vás může postihnout, když se do trávníku cpe něco, co nepotřebuje nebo bez čeho se obejde. Teď si asi řeknete, proč se to tedy prodává? Na to je jednoduchá odpověď. Aby firmy, které to vyrábějí, vydělávaly. Velká věda v tom není. A jak to tedy zpracovat, aby ten váš trávník vypadal skvěle.

Pro celkové pochopení systému si nejdříve ukážeme, jak funguje příroda. Jako vzor si vezmeme strom. Buk nebo Habr, či Bříza. Hnojí ty stromy někdo? Ne. Mají nějaké plísně? Ne. A přesto rostou a jsou krásně zelené. Čím to je? Přírodou a jají soběstačností. Strom na podzim opadne. Veškeré listí se nashromáždí po ním. Následně zahnívá a tím vytváří pro strom výživnou půdu, ze které po zimě strom čerpá živiny. Dokonalé. Jak tedy zajistit, aby se to stejné odehrávalo u trávníku?

Přirozená údržba trávníku s dokonalým výsledkem

Podstatou kvalitního a zdravého travního porostu je takzvané mulčování trávy. Což znamená průběžné sekání konečků trávy. Ty zapadnou mezi travní stébla a zahnijí. Tento materiál pak slouží jako hnojivo pro trávu, kde není již potřeba žádných hnojiv. Výsledek se nedostaví ihned. Ovšem při pravidelné údržbě je po cca dvou až třech sezónách trávník soběstačný, nepodléhá chorobám a plísním a množí se sám.

Příkladem může být koupě domu s neudržovaným trávníkem. Přijdete na místo a pohledově vidíte jen jednotlivé trsy trávy a zbytek udusané hlína. Věřte, že i toto lze zpracovat k dokonalosti bez dalších travních semen či hnojiv. Stačí koupit sekačku trávy, která má funkci mulčování. S touto sekačkou pak jednou za dva týdny trávník posekáte a více nemusíte řešit. Do tří let máte trávník jak z golfového hřiště

Průběžné mulčování trávy dělá divy

Jak často sekat trávu? Záleží vždy na počasí. Tráva potřebuje kromě sluníčka hlavně vodu a teplotu nad 15 stupňů. Z toho plyne. Pokud hodně prší, mezitím svítí slunce a teploty jsou na 25 stupňů, je potřeba trávník udržovat v režimu mulčování cca 1x do 10-ti dnů. Naopak. V případě teplot pod 20 stupňů a bez dešťů si vystačíte se sekáním jednou za tři týdny. Tak či onak, vždy musíte mulčovat trávu vždy tak, aby se zastřihávaly konce stébel. Tzn. cca maximálně 3-4 cm. V opačném případě budete mít po projetí sekačkou s  mulčováním v trávě velký binec. A ten trávě naopak škodí, protože posekaná tráva uschne jako seno. A to se vám určitě líbit nebude.

Tímto způsobem sekání se tráva nejen vyživuje, ale také množí. Největším bonusem je postupné a přirozené zesilování trávy a její odolnost vůči chorobám a plísním. Už nikdy nebudete muset trávu finančně podporovat.

Mulčování trávy zajistí dokonalý výsledek bez hnojiv

Mulčování trávy zajistí dokonalý výsledek bez hnojiv

 

Co když je tráva vysoká?

Občas se vám může stát, že tráva vyroste do velké výšky a vy vidíte, že tohle prostě mulčovat nemůžete, protože by z toho byl opravdu binec. Například po příjezdu z dovolené, kdy v dalších dnech hodně prší a sekat nemůžete. Uběhne měsíc, ani se nenadáte. Co s tím?

Není se čeho obávat. Přepněte sekačku z mulčovacího režimu na sekání do koše a trávu posekejte. Jednou za čas to tráva přežije. Pokud mulčujete celou sezónu, nic se neděje. Jen budete pak nadávat, že tu posekanou trávu musíte někam odvézt. Pokud si totiž zvyknete na mulčování trávy, přijde vám pak zcela obtěžující, že se musíte starat o to, co s posekanou trávou. A věřte, že z vysoké trávy je odpadu habaděj.

Proč pomáhá trávě mulčování a proč nekupovat hnojiva?

Kromě vody a slunce je tráva závislá na přísunu živin. Pro růst jsou nejpodstatnější dusičnany. Kde je vzít a nekupovat hnojiva? Nikde. O tohle se při mulčování vůbec nemusíte starat. Konečky posekané trávy zapadnou mezi stébla trávy a dále pak zahnívají. Přirozenou cestou se dusičnany vytváří samy. Můžeme tedy říct, že se tráva vyživuje sama. Stejně, jako výše uvedený případ stromů a jejich listí.

Spadané listí ze stromů na podzim neodklízejte. Pokud nemáte zahradu zavalenou listím do výšky půl metru, ponechte jej na trávě a posekejte mulčovací sekačkou. Nastavte sekačku na větší výšku než běžně sekáte trávu a projeďte zahradu tak, jako byste sekali trávu v létě. Listí se najemno rozdrtí a bude pro trávu geniálním hnojivem na jaře.

Sekačky vhodné pro mulčování

Pro malé zahrady a jejich údržbu vystačí malá benzínová sekačka s funkcí mulčování. Ze zkušenosti můžeme doporučit motorovou travní sekačku s pojezdem a startérem Honda HRX 537 HZ. S tímto modelem, zakoupeným u firmy Antonín Šupler, ze Zubří, lze dosáhnout dokonalých výsledků.

Motorová travní sekačka s pojezdem a startérem Honda HRX 537 HZ

V době, kdy jsme sekačku testovali, se cena pohybovala okolo 38.000 Kč. Pokud by se vám zdálo, že to není levná záležitost, zkuste si spočítat náklady na sekačku obyčejnou, sběr posekané trávy a její odvoz plus cena za hnojiva za například tři roky. Když tyto hodnoty vložíte do kalkulačky, jistě vám poskytne správný výpočet, kde zjistíte, že vlastně ušetříte.

Pokud máte velký pozemek, není jistě vašim zájmem sekat trávu X hodin každé dva týdny. K mulčování trávy slouží dokonale stroj pod názvem RIDER od firmy Husqvarna. Taktéž zakoupený u firmy Antonín Šupler, ze Zubří. Dokonalý stroj, který při sešlápnutí pedálu zpátečky nevypne žací nástroj a jediná čtyřkolka se zatáčkou 60 cm.

HUSQVARNA R214TC Comfort edition

HUSQVARNA R214TC Comfort edition

 

 

 

Tipy na podobné recepty

Vypěstujte si vlastní živý plot

Jak si vypěstovat živý plot

Sníte o dokonalém živém plotu kolem vaší zahrady, ale nevíte, jak na to? Živý plot přináší mnoho výhod. Kromě toho, že skvěle vypadá, také izoluje zahradu částečně od hluku a prachu, ...

Zobrazit recept
Zbavte se slimáků jednou provždy

4 tipy, jak se zbavit slimáků jednou provždy

Máte zahrádku, kterou vám každoročně pustoší zástupy slimáků a vy si už nevíte rady, jak nad nimi vyzrát? Nevěšte hlavu. Přečtěte si několik ověřených tipů, které vám pomohou nad těmito záškodníky ...

Zobrazit recept

Doporučené video recepty

Potěšte vaše blízké originálními pochoutkami. Připravte jim delikátní taštičky, buchtu či křupavé jablečný bochánky.

Chcete upéct něco originálnějšího, než je bábovka? Podívejte na 8 čokoládových a skořicových tipů, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.

Ohromte návštěvu vašimi kulinářskými dovednostmi. Připravte jim jeden z pěti zdravých a zároveň vynikajících cuketových receptů, které vypadají jako od šéfkuchaře.

Kravata za recept

Pošlete nám svůj recept a získejte kravatu zdarma

Chci kravatu zdarma

Redakce Receptáře

info@receptar.net

Poděbradova 101
702 00 Ostrava

Zásady ochrany osobních údajů