Jak zabít a zpracovat kapra
Nákup kapra před vánocemi se nemusí odbýt až poslední dny před Štědrým dnem. Můžeme jej koupit již začátkem prosince a v mrazničce zamrazit. Pokud nemáte malé ratolesti, které byste připravili o zážitek jako je nákup kapra a prohlídka kapra ve vaně, má nákup kapra předem spoustu výhod. Nečekáte nikde v dlouhých řadách, máte volnou koupelnu, máte čas na jinou činnost, kterých je potřeba před vánocemi zvládnout opravdu mnoho. Pokud ještě nezačal prodej kaprů v kádích na obvyklých místech před obchodními řetězci, navštivte nejbližší chov ryb, kde si můžete vybrat z více druhů ryb. Ty kvalitní chovy již webové stránky mají a není problém je najít přes vyhledávače na internetu. Když budeme vybírat rybu, asi se podle cen orientovat nebudeme, protože pokud se nejedná o rybu z oblasti exluzivních, budou cenové relace přibližně vyrovnány.
My jsme vybrali rybu amura. Váha ryby 4,7 kg. Cena 367,- Kč. Ryba je to stejná jako kapr. Ovšem má pár předností. Narozdíl od všežravého kapra je amur ryba bíložravá, která k nám byla importována před léty ze zemí bývalého Sovětského svazu, a která je svým původem z Číny. Maso amura je čistě bílé. V případě, že jej použijeme na řízky, je sušší a není tak mokvavé jako kapří maso. Stavba těla amura je podobná jako kapr. Jen s tím rozdílem, že amur je více okrouhlý a delší. Šupiny, tlama, barva těla apod. jsou stejné. Tohle ale nejíme, takže se tomuto věnovat nebudeme.
Spěchat s rybou domů, protože by se nám zadusilia nemusíme. Při teplotách od 0 do 5 stupňů Celsia Vám ryba bez vody vydrží i 24 hod. Podmínkou je teplota, přístup vzduchu a nepřilévání vody do transportních fólií. Pokud ji transportujete v automobilu a čekají Vás ještě nákupy či vyřizování po úřadech, můžete topit dle potřeby. Když rybě zajistíte přistup kyslíku do transportní tašky, určitě ji domů dovezete v pořádku.
Zabít amura je jednoduché. Není potřeba v tomto aktu hledat nějaké složitosti. Je ale potřeba dodržet postupy, aby se ze zabíjení ryby nestalo drama jak pro amura, tak pro vánočního řezníka. Začneme tím, že si nabrousíme nože, odstraníme z kuchyňské linky vše co bychom mohli potřísnit, nachystáme si prkýnko, nějaké misky na odpad i na maso a starší čistou utěrku, která nám bude pomáhat v tom, aby nám ryba neklouzala jak při zabíjení, tak při čištění. A samozřejmě paličku na maso, kterou amura usmrtíme. Položíme prkýnko, na něj utěrku a amura tak, aby jsme jej drželi jednou rukou za hřbet. Jednou ranou rybu omráčíme. Místo, kde se musíme trefit je horní část hlavy, za očima.
Jestliže budete amura či kapra stahovat z kůže, můžete začit s kucháním. Pokud preferujete rybu s kůží, následuje čištění od šupin. Kdybyste rybu vykuchali před čištěním od šupin, tělo ryby by se Vám promáčklo a čištění by se stalo trápením. V našem případě rybu stahujeme z kůže, proto začneme kuchat rybu. Špičkou nože vedeme řez podélně od řitní ploutve po žábry. Nůž zbytečně nezapichujeme do těla ryby hluboko, abychom nepoškodily vnitřnosti a zejména žluč. Tu kdybychom poškodili, mohla by nám znehodnotit maso. Maximálně 1-2 cm.
Rukou vnitřnosti vyjmeme. Tam kde prsty nahmatáme tuhé vlákna je tahem přetrhneme. Jedná se především o část vnitřností napojené na hlavu. Pokud patří u Vás doma k tradici rybí polévka, můžete některé vnitřnosti použít, ostatní jsou odpad.
Obřízneme prsní ploutve a podél žaber odřízneme hlavu ryby. Pak začneme stahovat kůži. Aby se nám kůže snadno stahovala a netrahala se, musíme začít stahovat od přední dolní části!
Ostrým nožem si nařízneme roh masa tak, abychom oddělili kůži od masa ryby. Pak, za pomocí utěrky, uchopíme do prstů maso a kůži a stahujeme směrem dozadu nahoru. Jakmile se dostaneme na jedné sraně ke hřbetní ploutvi, zopakujeme to samé na druhé straně ryby.
Po té co máme staženou přední část na jedné a druhé straně, pokračujeme uchopením kůže za horní část a stahujeme dozadu. Přitom si musíme dát pozor, aby se nám u dalších ploutví nepřetrhla kůže. Je lepší před ploutví kůži opět naříznout a teprve pak stahovat.
Pokud se nám ovšem stane, že se přetrhne, musíme stahování přerušit a kůži v místě kde se přetrhla opět naříznout. Než kůži vyhodíme do odpadu, ponecháme si z ní ty největší šupiny. Můžeme ji usušit a na Štedrovečerní tabuli je dát pod talíře. Pro štěstí.
Staženou rybu opláchneme, pracovní stůl částečně uklidíme a očistíme.
Odřízneme ocasní ploutev a to tak, že ji z obou stran nařízneme a pak ji rukama silou přelomíme. Pokud nejde oddělit, dokončíme dělení opět nožem. Takto je ryba připravená k porcování.
Opět záleží na zvyku a tradicích ve vaši domácnosti. Někdo krájí rybu na podkovy, někdo na plátky, někdo zpracuje rybu na filety bez kostí. Zde vám přinášíme dva způsoby.
Rybí filet vykostíme tak, že budeme nožem obtahovat maso podél kostí. U tohoto postupu musíme být obezřetní, postupovat pomalu a dát si co nejvíce záležet na tom, aby nám zůstalo co nejvíce masa.
Čím více budeme hladit kosti, tím více masa nám zůstane. Klasické porcování na kousky masa s kostmi pro nás znamená rozdělení těla na dvě půlky podél páteře ryby. Zůstanou nám dvě půlky ryby a středová část – páteř.
Půlky krájíme na 5-6 cm široké porce masa. Očistíme pod tekoucí vodou a ukládáme do misky.
Pokud připravujeme maso dlouho před vánocemi, ukládáme jej do mrazničky. Odpočítáme si porce, které určitě sníme u štědrovečerního stolu a zbývající, které si můžeme usmažit kdykoliv během vánočních svátků, na Silvestra či jindy. Hlavní část uložíme do plastové mísy s víkem, naplníme studenou vodou a uložíme do mrazničky.
Zbylou část vložíme do mikrotenového sáčku, naplníme studenou vodou, šáček zatáhneme gumičkou a také vložíme do mrazničky zamrazit. Rybí maso, vložené a rychle zamražené ve vodě, nepodléhá vlivům zamražení tak, jako kdybychom zamrazily maso volně v sáčku nebo míse. Po rozmražení není změklé a od čerstvého masa je k nerozeznání jak vzhledem, viskozitou masa tak v chuti.
Receptář.net – Všechno nejlepší
Tipy na podobné články
Připravte si doma osvěžující limonádu
Vyzrajte na horké letní dny s lahodnou limonádou. Nejen, že vás dokonale osvěží, ale čerstvé ovoce vám dodá potřebné vitamíny. Uděláte tak něco i pro vaše zdraví. Inspirujte se ověřenými tipy, ...
Zobrazit receptLetní ovocný dezert
Ingredience: 400 g krájených jablek 50 g cukru 250 ml vody (do jablek) 250 ml vody (do pudinku) 2 vanilkové pudinky 1 vanilkový cukr piškoty džus nebo jiná šťáva z ovoce dortové ...
Zobrazit receptDoporučené video recepty
Potěšte vaše blízké originálními pochoutkami. Připravte jim delikátní taštičky, buchtu či křupavé jablečný bochánky.
Chcete upéct něco originálnějšího, než je bábovka? Podívejte na 8 čokoládových a skořicových tipů, ze kterých se vám budou sbíhat sliny.
Ohromte návštěvu vašimi kulinářskými dovednostmi. Připravte jim jeden z pěti zdravých a zároveň vynikajících cuketových receptů, které vypadají jako od šéfkuchaře.